Ne csak nézd! Szeresd! Ezt mondta nem olyan régen egy barátom, aki sokkal nagyobb szakembere a mozgásművészet minden ágának, amit én egyenlőre csodálok, de nem mindig értek. A meghívás, egy olyan előadásra szólt, amelynek az előzetes tartalom alapján, minden rezdülését éreznem kellett, de a bizonytalanság mégis bennem volt.
Korán ültem be a nézőtérre, amikor a fotós főpróba előtt az utolsó simítások történtek. A lányok gyönyörűek voltak, de azért a két fiatalember is érdemelt a hölgyektől egy-egy pillantást. Ja, kérem a tánc már csak ilyen szép emberek, szép mozgásokkal….
Azért, ami a színpadon történt, ennél jóval több. Ezernyi érzés. emberi indulat feszült egymásnak pillanatok alatt, változtatva az érzelmek hullámzását az előadás során. Szerelem, elfojtás, felemelés, elengedés szorult minden egyes jelenetbe.
Akrobatika, mozgás kavalkád az érzelmekben és minden, ami az érzéket, érzelmet felkorbácsolja. Lehet, hogy ezért érdemes megnézni a hasonló előadásokat?
A hazai táncélet egyik jól ismert együttese, a Badora Társulat új kihívások felé fordult, most nem az alapító Barta Dóra irányította a próbákat, hanem két fiatal vendégkoreográfust kért fel erre. Várnagy Kristóf az elmúlt éveket táncosként olyan legendás alkotóműhelyekben tölthette, mint a Cullberg Balett, a Svéd Királyi Balett és a Cirque de Soleil. Katonka Zoltán a legismertebb hazai együttesek produkcióiban nyújtott megannyi emlékezetes teljesítményével elismerést szerzett táncművész, koreográfus és világítástervező.
A két fiatal vendégkoreográfus egy-egy részt kapott a Janus című bemutatóban.
Kihagyhatatlanul meg kell említeni az öt táncost, akik alapjai a színpadra állított műnek.
Esterházy Fanni, Horváth Zita, Szőllősi Krisztina, Csizmadia Tamás, Darabont Áron
Barta Dóra mondta: „Mindkettőjükben ott van a magával ragadó, előre mutató energia és a szakmai kiválóság. Az általuk létrehozott tánc az új összhang.”
Várnagy Kristóf koreográfus véleménye álljon itt : „ A produkció nem egy történetet dolgoz fel, hanem a számomra most legelérhetőbb, legkézenfekvőbb valóságról szól, azaz azokról az emberekről, akikkel dolgozom. Egyetlen célom, hogy olyan kontextust teremtsek a táncosaimnak, amiben ők ki tudják magukat fejezni. Ezért a szövegkönyvem az előadáshoz egy kötetre való üres lap, ami arra vár, hogy kitöltsem.
Bemutató: 2015.december 8. 19:00
Helyszín: Marczi Közösségi Tér
Szöveg: Koncz Dezső
Fotó: Huisz István