A Gyermek- és Ifjúsági Művészeti Találkozók a kerület legnagyobb, fiatalokat megmozgató művészeti eseménye, mely több száz kerületi gyermeket és diákot mozgat meg. A pályázatokon, versenyeken a kerületi résztvevőkön kívül sok budapesti és vidéki fiatal mérethette meg magát. A rendezvénysorozat – Képző- és iparművészeti kiállítás, Fotóművészeti pályázat és kiállítás, SZÍVDESSZERT- versmondó verseny, Színjátszó- és filmfesztivál, Tébláb Fesztivál, Alkotóműhely sorozat – az idei évben 3 hónapon keresztül, márciustól májusig zajlik. Most a fotóművészeti pályázat kiállítása látható a Kondor Béla Közösségi Ház galériájában, amelyet Eifert János fotóművész nyitott meg. A díjakat Galgóczy Zoltán alpolgármester adta át.
A Kondor Béla Közösségi Ház kiemelt feladatának tekinti a művészeti nevelést, hagyományok ápolását, igyekszik nagy hangsúlyt fektetni a művészi értékek közvetítésére, a tehetséggondozásra, a művészetet értő és befogadó közönség nevelésére is. 1992 óta viseli intézményünk a Pestszentlőrincen született Kondor Béla, posztumusz Kossuth-díjas képzőművész nevét, így a kondori szellemiség értékeinek közvetítésével bővült a vállalt feladataink sora. A kiállítás megszervezése már hagyománnyá, tizenhatodik éve rendezhettük meg a középiskolások Képző-, Ipar- és Fotóművészeti kiállítását a kerületi Gyermek és Ifjúsági Művészeti Találkozók programsorozat keretében. Az elmúlt évek során pályázatunk olyannyira népszerűvé vált, hogy az éves rendezvénytervünk kiemelt programja lett, egyre keresettebb a fővároson túl az ország különböző pontjaiban is.
A verseny meghirdetésében, a tájékoztatásban, a versenyfelhívás megfogalmazásában, a zsűrizésben, értékelésben (háttérintézmény nélkül is) Varga Ferenc médiaművész segített, ő az a bizonyos egyik gazdája, motorja a rendezvénynek. Varga Ferenc szerint az immáron tizenhatodik alkalommal megrendezett Képző-, ipar- és fotóművészeti pályázat egyszerre teremt lehetőséget a középiskolás fiatalok számára a szélesebb nyilvánosság előtti megjelenésre, önértékelési képességeik elmélyítésére, szakmai felkészültségük fejlesztésére, mindezt olyan közegben, ahol egy új, minőségileg megváltozott szemléletmóddal gyarapodva tekinthetik át eddigi tevékenységüket. A közeg maga a Közösségi Ház kiállító tere, ahol számtalan különböző műfajú, tematikájú, kidolgozottságú, azonos korosztályba tartozó alkotó műveivel találkozhat a pályázó. Ebben a rendszerben találhatja meg helyét a középiskolás, művészi önkifejezés iránt fogékony ifjú, az őt felkészítő pedagógus, valamint az alkotót támogató szülő. Tanúságokat, elemzésre érdemes benyomásokat, következtetéseket szűrhet le a találkozóból, melyhez, remélhetőleg iránytűként használhatja a zsűri értékelését.
Másrészt szinergikus hatás érvényesül a „civil” látogató számára, hiszen egy olyan összképpel gazdagodva távozhat a kiállításokról, mely a több száz alkotáson keresztül egységbe foglalva mutatja be a kor legfogékonyabb korosztályának – a középiskolásoknak – útkereső, a hagyományokra támaszkodó, mégis friss szemmel környezetükre tekintő gondolatvilágát, nézőpontjait, igazodási pontjait – egyszóval alkotói attitűdjeit.
A pályázatra beérkezett több száz munkából válogatott kiállítási anyag bírálatánál a zsűri figyelembe vette a technikai felkészültséget, a kompozíciós képességet, az anyaghasználatot, a dinamikus megjelenítést, vagy éppen a harmóniára törekvő megoldásokat, az egységes, gondolatközlő alkotói szándékot. Azonban mindezek mellett, és mindezen szempontok felett, az önálló, egyéni, őszinte, újszerű attitűdöt értékelte, mind a kiállításra, mind a díjazásra kerülő alkotásoknál. A bírálóbizottság az idei évben a következőképpen alakult: a fotó kategória zsűrijének elnöke Eifert János fotóművész és tagja Ravasz Balázs fotográfus.
Mindkét kategóriában kiemelkedő minőségű alkotásokat nyújtottak be azok a pályázók, akik sorozatban gondolkodtak. Ezek a narratív struktúrák közel állhatnak a fiatalok szemléletmódjához, általuk kipróbálhatnak olyan technikai megoldásokat, melyek egyidejű alkalmazása egy-egy elkülönült munkánál zsúfoltságot, zavart kelthet. Valószínűleg e kísérletező szempontok, valamint az elementáris közlési vágy játszhatnak szerepet abban, hogy sorozatok bukkannak fel egyre nagyobb számban mind a fotó-, mind a képző- és iparművészeti szekciókban.
A Gyermek és Ifjúsági Művészeti Találkozók kiterjedt rendezvénysorozatán azonban nem csak a képző-, ipar- és fotóművészet alkotói, hanem a legkülönbözőbb művészeti ágak képviselői diákszínház és mozgókép előadásokon, népdal-néptánc találkozókon, versmondó versenyen, mutathatják be tudásukat, ismerhetik meg kortársaik produkcióit – ezzel erősítve a sokoldalú művészi önkifejezés fontosságát mind az alkotók, mind a közönség számára.
A Kondor Béla Közösségi Ház munkatársai szervezésében rendezett művészeti pályázatok népszerűsége töretlen, a kiállítások minősége méltó egy országos verseny színvonalához.
Ezek a rendezvények méltán hirdetik Pestszentlőrinc-Pestszentimre vezetésének a művészetek, valamit az ifjúság iránti elkötelezettségét.
A Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete és a HUNGART Vizuális Művészek Egyesülete is a rendezvény mellé állt, 2013-ban itt oszthattuk ki a MAOE elismerő oklevelek első példányait, amelyet azóta is felajánl az egyesület, Chochol Károly fotóművész nevét szeretném megemlíteni. Valamint mindazon munkatársamnak köszönöm a befektetett energiát, akik sajátjuknak tudhatják a rendezvényt.
Császár Bíró Lilla igazgató
Képek: A fotópályázat díjazott alkotásai, valamint Eifert János és Ravasz Balázs felvételei
A FOTÓMŰVÉSZETI PÁLYÁZAT DÍJAZOTTJAI:
MAOE díjasok:
Tar Ágnes Jaschik Álmos Művészeti Szakközépiskola, Budapest
Felkészítő tanár: Székely Júlia
Varga Zsófi a Arany János Református Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium,
Nagykőrös, felkészítő tanár: Sári Zoltán
Nagy Izabella Réka Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola és Kollégium, Budapest
Felkészítő tanár: Rétfalvi Orsolya
Fődíjas:
Badacsonyi Csaba B.G.SZ.C. Magyar Hajózási Szakközépiskolája és Szakiskolája, Budapest
Felkészítő tanár: Somogyi Dóra
Budapest Főváros XVIII. kerület Pestszentlőrinc-Pestszentimre Önkormányzata különdíjasa:
Szabadi Flóra B.K.SZ.C. Kézművesipari Szakképző Iskolája, Budapest
Felkészítő tanár: Drégely Imre
Budapest Főváros XVIII. kerület Pestszentlőrinc-Pestszentimre Közművelődési és Sport
Közalapítványa különdíjasa:
Gubacsi Viktória Arany János Református Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium,
Nagykőrös, felkészítő tanár: Sári Zoltán
Budapest Főváros XVIII. kerület Pestszentlőrinc-Pestszentimre Közoktatásáért
Közalapítvány különdíjasa:
Soós Veronika B.G.SZ.C. Szily Kálmán Műszaki Szakközépiskola, Szakiskola és
Kollégium, Budapest, felkészítő tanár: Gyomlai Imre
Kondor Béla Közösségi Ház különdíjasa:
Fulmer Juli II. Rákóczi Ferenc Gimnázium, Budapest
Felkészítő tanár: Kovács Kitti
Városgazda XVIII. kerület Nonprofit Zrt, Városgazda Utánpótlás Akadémia különdíjasa:
Bauer Emese Egri Szilágyi Erzsébet Gimnázium és Kollégium,
Felkészítő tanár: Tóth László
Ravasz Autósiskola különdíjasa:
Szabó Lili Diána Sztehlo Gábor Evangélikus Gimnázium, Budapest
Felkészítő tanár: Tejeda Erika, Fritz-Mayer Nóra
Díjazottak:
Maller Emese II. Rákóczi Ferenc Gimnázium, Budapest
Felkészítő tanár: Kovács Kitti
Szöllősi-Cira Flóra Valéria II. Rákóczi Ferenc Gimnázium, Budapest
Felkészítő tanár: Kovács Kitti
Subicz Réka Natasa B.G.SZ.C. Szily Kálmán Műszaki Szakközépiskola, Szakiskola és
Kollégium, Budapest
Kassai Viktória Kőbányai Szent László Gimnázium, Budapest
Felkészítő tanár: Papp László
Farkas Krisztina B.G.SZ.C. Szent István Közgazdasági Szakközépiskola és Kollégium,
Budapest, felkészítő tanár: Titi Mária
Magyar Mirtill Jaschik Álmos Művészeti Szakközépiskola, Budapest
Felkészítő tanár: Sárközi Antal
Gemenci Gitta Egri Szilágyi Erzsébet Gimnázium és Kollégium,
Felkészítő tanár: Tóth László
Díjazott tanár: Székely Júlia (Jaschik Álmos Művészeti Szakközépiskola, Budapest)
Díjazott iskola: Jaschik Álmos Művészeti Szakközépiskola, Budapest