A Platán Galéria ezúttal újabb izgalmas lengyel művésszel ismerteti meg a közönséget Pawel Janicki személyében. Interaktív installációja, mely a TESSEL névre hallgat december 8-tól február 9-ig tekinthető meg a galériában.
A Lengyel Intézet galériájaként az Andrássy úton működő Platán fő célja a lengyel kortárs képzőművészet magyarországi népszerűsítése, ugyanakkor gyakran helyet kapnak magyar és más nemzetközi alkotók projektjei is, mint például a Roman Opalka munkásságára reflektáló fiatal képzőművész, Pólya Zsombor kiállítása a közelmúltban.
Természetesen kár volna lelőni a TESSEL poénját-tehát aki látni akarja, nézzen be hozzá-, de mindenképpen érdemes szót ejteni egy Buckminster Fuller nevű úriemberről, akiről talán többen hallottunk.
A magát átagembernek tartó tudóst minden bűntudat nélkül nevezem polihisztornak, hiszen díjnyertes filozófus, feltaláló, építész, tervező, matematikus, költő, kozmológus, jövő-kutató és globális szintű gondolkodó volt, akit főleg az emberiség jövője foglalkoztatott. Munkásságának fő kérdése az volt, „Van-e esélye az emberiségnek arra, hogy hosszú ideig és sikeresen fennmaradjon a Földön, és ha igen, hogyan?” .
A fenntartható fejlődés elkötelezett híveként az előrehaladott szemléletek elterjedését szorgalmzta mind a cégek, mind az átlagemberek körében. Ennek jegyében született legtöbb találmánya, mint a leghíresebb geodézikus kupola, mely olyan gömbszelet, amelynek felületét háromszögletű egységekre osztják fel, és melynek előnye, hogy tömegéhez képest rendkívül stabil és teherbíró szerkezet. Fuller ezzel egy védett és élhető környezet alternatíváját dolgozta ki a jövő embere számára, aki talán menekülni kényszerül az erős légszennyezés vagy nukleáris katasztrófa elől.
Több mint 30 könyvet írt, többek között az efemeralizációról, a szinergiáról, illetve Föld-űrhajó elméletéről. Számos fejlesztése közül 28-at szabadalmaztatott, és 47 tiszteletbeli doktori címet adományoztak neki.
Hatását pedig mi sem bizonyítja jobban, mint, hogy a vegyészek róla nevezték el a fulleréneket-azaz mesterséges szénvegyületeket-, valamint, hogy több mint három évtizeden keresztül a FIFA által hivatalosan javasolt labda a Buckminster Ball vagy Buckyball volt, amelynek kialakítását szintén a geodézikus kupolákéhoz hasonló alapelv ihlette.
A 20. századi Amerika legnagyobb hatást gyakorló feltalálóinak egyikeként máig számos tudóst, gondolkodót és művészt inspirál, mint a lengyel intermédia-művész, Pawel Janicki.
A Platán Galériában látható TESSEL ugyanis Buckminster Fuller geodézikus kupolájára reflektál, melyben olykor a Föld-űrhajó elmélet nyomait is felefedezhetjük, és interkatív élményben lehet részünk egy link és némi fantázia segítségével…
Szöveg: Illés Anett
Kép: Hegyhái Réka/Platán Galéria